Industry Innovation Awards

| New York Public Library

Asset Owner Finalists

Asset Management/Servicing Finalists

Asset Owner Finalists

Foundation

  • Kim Lew (Carnegie Foundation) Winner
  • Susan Manske (MacArthur Foundation)
  • William Reeser (University of Florida Foundation)
  • Denise Strack (Gordon and Betty Moore Foundation)
  • Joel Wittenberg (WK Kellogg Foundation)

Endowment

  • Seth Alexander (MIT)
  • Andrew Golden (Princeton)
  • Tom Joy (Church Commissioners for England) Winner
  • Erik Lundberg (University of Michigan)
  • William McLean (Northwestern University)
  • Sandra Robertson (Oxford University Endowment)

Corporate Defined Benefit Pension Plan Below $5 Billion

  • Angela Buk (DTE Energy)
  • Tom Crook (Essentia Health)
  • Thomas Mucha (Eastman Kodak)
  • Brian Reed (Computer Sciences - CSRA Inc.) Winner
  • Jessica Wang (NextEra Energy)

Corporate Defined Benefit Pension Plan Above $5 Billion

  • Elisabeth Bourqui (ABB) Winner
  • Sanjay Chawla (Raytheon)
  • Jonathan Glidden (Delta Air Lines)
  • Christopher Li (Lockheed Martin)
  • Susan Ridlen (Eli Lilly)
  • Andrew (Andy) Ward (Boeing)

Public Defined Benefit Plan Below $15 Billion

  • Tim Allen (Tacoma Employees' Retirement System)
  • Matt Clark (South Dakota Investment Council) Winner
  • Sam Masoudi (Wyoming Retirement System)
  • Andrew Sawyer (Maine Public Employees Retirement System)

Public Defined Benefit Plan Between $15 Billion and $100 Billion

  • T.J. Carlson (Texas Municipal Retirement System)
  • Vijoy Chattergy (Hawaii Employees' Retirement System) Winner
  • Dhvani Shah (Illinois Municipal Retirement Fund)
  • John Skjervem (Oregon Public Employees Retirement Fund)
  • Tom Tull (Employees Retirement System of Texas)

Public Defined Benefit Plan Above $100 Billion

  • Gary Bruebaker (Washington State Investment Board)
  • Ted Eliopoulos (California Public Employees' Retirement System)
  • Scott Evans (NYC Retirement System) Winner
  • Vicki Fuller (New York State Common Retirement Fund)
  • Ashbel (Ash) Williams (Florida State Board of Administration)

Sovereign Wealth Fund

  • Raphael Arndt (Australian Future Fund) Winner
  • Waleed Al Mokarrab Al Muhairi (Mubadala Capital)
  • Adriaan Ryder - (Abu Dhabi Investment Council)
  • Holland Timmins (Texas Permanent School Fund)

Health Care Organization

  • Ryan Bailey (Children's Health System of Texas)
  • Robert Durden (Texas Children's Hospital)
  • Cameron Black (Blue Cross Blue Shield of Arizona)
  • David Holmgren (Hartford HealthCare) Winner
  • Jason Klein (Memorial Sloan Kettering Cancer Center)
  • Scott Pittman (Mount Sinai Medical Center)
  • Anthony (Tony) Waskiewicz (Mercy Health)

Defined Contribution Plan

  • Michael Block (Australian Catholic Superannuation)
  • Karin Brodbeck (Nestlé USA)
  • Jill Harlan (Caterpillar)
  • Gail Maytin (Prudential)
  • Bob Watson (Fiat Chrysler FCA US) Winner

ESG

  • Jagdeep Singh Bachher (University of California Regents) Winner
  • Tom Joy (Church Commissioners for England)
  • Clara Miller (Heron Foundation)
  • Rick Scott (McKnight Foundation)
  • Geraldine (Gerry) Watson (Rockefeller Brothers Funds)

Consultant of the Year

  • Christopher Levell (NEPC)
  • Brett Minarik (Aksia)
  • Rich Nuzum (Mercer) Winner
  • Neil Rue (Pension Consulting Alliance)

Next Generation

  • Paul Bengamin (Alcoa)
  • Erik Carleton (Textron Inc.)
  • Nicholas Csicsko (Trinity Wall Street)
  • Yup Kim (Alaska Permanent Fund Corporation)
  • Carlos Rangel (W.K. Kellogg Foundation) Winner

Asset Management/Servicing Finalists

Fixed Income

  • Franklin Templeton Investments
  • Nuveen Asset Management Winner
  • Parametric Portfolio
  • Payden & Rygel
  • PIMCO

Equities

  • BlackRock Winner
  • Deutsche Bank
  • Dimensional Fund Advisors
  • TOBAM

Multi-Asset

  • AB Custom Alternative Solutions
  • AQR Capital Management
  • Bridgewater Associates
  • Natixis Global Asset Management
  • Neuberger Berman Winner

Private Equity

  • Apollo Global Management Winner
  • KKR (Kohlberg Kravis Roberts)
  • Pantheon
  • Platte River Equity
  • Trive Capital

Hedge Funds

  • Alantra
  • Citadel Winner
  • D.E. Shaw
  • Renaissance Technologies
  • Two Sigma

Real Assets

  • AEW Global Winner
  • Arden Group
  • Brookfield
  • Partners Group
  • TH Real Estate

Defined Contribution Strategies

  • Dimensional Fund Advisors
  • J.P. Morgan Asset Management
  • Prudential Winner
  • T. Rowe Price
  • Vanguard

OCIO

  • Fidelity Investments
  • Goldman Sachs Asset Management
  • Morgan Stanley
  • Russell Investments Winner
  • SEI

Corporate Strategies

  • Goldman Sachs Asset Management
  • Legal & General Investment Management America Winner
  • NISA Investment Advisors
  • Parametric Portfolio (Clifton)
  • PIMCO
  • Prudential
  • Russell Investments

Transition Management

  • BlackRock Winner
  • Citi
  • Northern Trust
  • Russell Investments
  • State Street

Data & Technology

  • BlackRock
  • Bloomberg
  • Clearwater Analytics
  • FactSet Winner
  • PitchBook

ESG

  • Generation Investment Management Winner
  • Invesco
  • J.P. Morgan Asset Management
  • Morgan Stanley Investment Management
  • Neuberger Berman

Influential Investors Forum

December 7, 2017
Harvard Club

Contact Information

Sponsorship Information

Katie Bacon (203) 595-3184

General Information

Carol Popkins (203) 461-0985